TheBurningCrusade.plDom & Wnętrza › Zegary ścienne wymierzają nam rytm…

Zegary ścienne wymierzają nam rytm…

…to pojęcie, które każdy zna i odczuwa na własnej skórze, ale czy potrafimy przedstawić definicję tego pojęcia? Nie, ponieważ jest abstrakcyjne. Co więcej – ludzie na świecie pojmują w inny sposób.

Doskonałym pomysłem na prezent mogą być ciekawe propozycje zegarów, które z pewnością ucieszą solenizanta.

potęgują niecierpliwość

Europa mówi „czas to pieniądz”. W domach wieszamy zegary ścienne, obok łóżek stawiamy budziki, które regulują nasz sen – gdy należy iść do pracy lub szkoły dzwonią, ogłaszając daną godzinę. Nasz organizm może nie czuć się na silach, jednak wstać trzeba. Na dworcach widnieje w centralnych miejscach, chociaż wiele pociągów i autobusów się spóźnia. Wiemy, że będziemy w pracy parę minut później, ponieważ zerkamy na zegarek na ręce lub w komórce. Bez czegoś, co mierzy czas czujemy się zagubieni. W szkole czy pracy zegary ścienne pokazują ile godzin, minut, aż wreszcie sekund pozostało do wolności i powrotu do domu, gdzie znów patrzymy na tarczę zegara… i tak bez końca.

zegar

http://www.ikea.com

Ludzie żyjacy poza czasem

Istnieją jednak kultury dla których czas nie istnieje. Zegary ścienne nie występują, bo nie ma ich nawet gdzie powiesić. Plemię z Amazonii nie zna pojęcia czasu – wie, że zjawiska występują po sonie chronologicznie, jednak na pytanie o godzinę robią zdziwione oczy. Nie ma czasu, a więc nie ma i godzin, miesięcy, lat… czują się starsi, ale każdy etap ich życia jest wyjątkowy nie poprzez czas, ale to jak siebie postrzegają. Dla ludzi żyjących poza czasem nie ma przeszłości czy przeszłości – wszystko jest płynne, a zegary są dla nich równie zbędnymi przedmiotami, co odkurzacz.

Powiązane artykuły
Zegary ścienne – czy to dobry pomysł na upominek?
Zegary ścienne – czy to dobry pomysł na upominek?
Okazji do dawania sobie upominków czy prezentów w dzisiejszym świecie... (dalej...)
Warto poczytać