Większe statki morskie oraz śródlądowe (pływające po kanałach jeziorach i rzekach), wykorzystywane są do przewozu towarów na znaczne odległości, dlatego najbardziej opłaca się przewozić nimi tylko takie surowce i półprodukty, które posiadają ogromne masy. Jest to bardzo opłacalne, dlatego mówi się, iż transport morski jest jednym z najtańszych rodzajów transportu.
Rezygnacja z dróg i korzystanie z zalet jakie posiada transport morski powinno być naturalne. Niestety lobby samochodowe jest na tyle silne, że tiry nie prędko znikną z naszych dróg.
Czym się przewozi
Transport morski oparty jest na ogromnych statkach, takich jak: kontenerowce, masowce (przewozi suchy ładunek luzem, np. węgiel), drobnicowce (przewożą posegregowane towary, np. w beczkach, workach, belach i in.) czy tankowce i chemikaliowce (płynne chemikalia, ewentualnie skroplony gaz). Transport morski stanowi ponad 70 % z ogólnoświatowego transportu.
Wady
Pomijając wszelkie zalety tego rodzaju transportu, nie można zapomnieć o równie licznych wadach. I tak – jest bo bardzo powolny sposób przewozu towarów, który jest ograniczony tylko do terytoriów, gdzie występują akweny wodne. Nierzadko transport morski uzależniony jest od warunków atmosferycznych, a katastrofy tankowców już niejednokrotnie przyczyniły się do zanieczyszczenia wód. Dodatkowo, porty morskie gdzie dochodzi do rozładunków oraz przeładunków towarów są bardzo kosztowne w budowie, dlatego nie każdy kraj na nie stać.