TheBurningCrusade.plStyl › O weselnej tandecie…

O weselnej tandecie…

kojarzy się raczej pozytywnie – to w końcu impreza organizowana z okazji radosnego wydarzenia, jakim jest ślub dwojga ludzi, którzy chcą spędzić ze sobą resztę życia. Tymczasem jednak wiele osób wcale nie lubi chodzić na wesela, które uznaje za kiczowate – wiszą smętnie na ścianie, kelnerzy podają ziemniaki i kotlety, a państwo młodzi zmuszeni są do nieustannego uśmiechania się, całowania i picia wódki. Muszą tańczyć, zachęcać innych do zabawy, goście zaś udają, że dobrze się bawią, chociaż tak naprawdę myślą o tym jak uciec ukradkiem…

Ten, kto wejdzie na stronę http://zaklinaczemarzen.pl może przekonać się, że wesele nei musi wyglądać tak jak pokazuje to cynicznie, lecz prawdziwie Smarzowski w filmie, którego akcja rozgrywa się właśnie na wiejskim weselu.

Dla kogo jest wesele?

Dekonstrukcji typowego obrazka wesela dokonał Smarzowki. Ten reżyser idealnie oddał klimat weselnej imprezy z bigosem i wódką na stole. Takie wesele, jakie widzimy w jego filmie nie jest wcale zachęcające… Interesy rodzinne, które robi się w kącie, zdrady, pijaństwo i kłamstw – tak wygląda wesele, gdzie goście są szybko zmęczenie nadmiernym piciem, a wszyscy zapominają o bohaterach – pannie i panu młodym. Czy takie jest każde wesele? Wydaje się, że nie. Chociaż wiejskie wesele ciągle organizuje się wedle zasady „zastaw się, a postaw się” to jednak można urządzić imprezę, która jest kameralna.

dekoracje ślubne

Można inaczej?

Tandeta weselna jest do uniknięcia – w końcu to państwo młodzi powinny decydować o tym czy chcą orkiestrę, która śpiewa piosenki Stachurskiego i czy chcą by goście wyciągani byli na parkiet do oczepin. To nie jest obowiązek, ale pewna konwencja, którą przecież można pominąć… Film Smarzowskiego jest groteskowy, gorzki, chwilami wręcz niesmaczny i przerażający. Trudno jednak powiedzieć, że oszukuje… takie wesela zdarzają się naprawdę. nie muszą zaś kiczowatymi gołąbkami.

Powiązane artykuły
Wybrać zaproszenia na ślub
Wybrać zaproszenia na ślub
Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka. Właśnie z tego powodu... (dalej...)
Warto poczytać