TheBurningCrusade.plRozrywkaInteresujące ciekawostki › O długim procesie robienia animacji lalkowej…

O długim procesie robienia animacji lalkowej…

Łódź to miejsce, które nie kojarzy się z kulturą. Mieszkańcy często sami przyznają, że nie potrafią zachęcić powiedzieć o Łodzi nic ciekawego. To błąd – miasto posiada długą i ciekawą historię i wciąż się w nim tworzy!

Choć mogłoby się wydawać, że obróbka skrawaniem nie łączy się z tworzeniem animacji lalkowej (a ta technika przecież wciąż jest obecna) to jednak wykonywanie minaturowej scenografii wygląda tak samo jak tworzenie rzeczy naturalnej wielkości.

Co ma wspólnego i film animowany?

Chociaż utożsamianie Łodzi ze stolicą filmografii jest przesadą, to jednak miasto można łączyć z animacją, zwłaszcza ta w starym stylu. To w Łodzi powstał słynny i nagrodzony „Piotruś i wilk” oraz nowszy film dla dzieci, który łączy zdjęcia z animacją lalkową – „Latająca maszyna”. Takie filmy są doceniane przez środowisko filmowe na całym świecie, ponieważ w odróżnieniu od animacji komputerowej wymagają wielu miesięcy pracy. Ekipa, która wykonuje lalki i scenografię robi wszystkie elementy ręcznie, co pozwala osiągnąć naturalny efekt na ekranie. Rzeźbienie, obróbka skrawaniem, szlifowanie, malowanie, dłubanie …te wszystkie czynności nie kojarzą się z artyzmem, ale raczej rzemiosłem. Wiele osób zatrudnionych przy produkcji filmu animowanego to bowiem stolarze czy modelarze. Animatorzy zaczynają swoją pracą, gdy lalki i dekoracja są gotowe.

obróbka skrawaniem

Długa praca, krótki efekt

W kinie taki film trwa często ledwie paręnaście minut. Trudno uwierzyć, że przygotowanie trwa tyle czasu – każda scena oznacza jednak kilka tygodni ciężkiej pracy. To misterne rzeźbienie i ubieranie lalek – bohaterów, obróbka skrawaniem, dzięki której powstają mebelki oraz inne rekwizyty, które stają wiernymi imitacjami tych prawdziwych…

Powiązane artykuły
Warto poczytać