TheBurningCrusade.plRozrywkaInteresujące ciekawostki › Czy pisanie prac licencjackich ma sens?

Czy pisanie prac licencjackich ma sens?

System boloński wprowadzony na niemal każdy kierunek polskich uczelni wprowadził chaos.

Czy pisanie prac licencjackich jest dobrym pomysłem? Wielu studentów oraz wykładowców narzeka na podział studiów na pierwsze trzy lata i kolejne dwa, ponieważ przygotowanie sie do licencjatu zabiera czas, który móglby być przeznaczony na coś innego.

Trzy plus dwa zamiast pięciu

Dawniej oraz wciąż na niektórych kierunkach studiuje się pięć lat – jednolite studia oznaczają to, że nie nie są rozdzielone egzaminem licencjackim. Tytuł licencjata nie daje zbyt wiele możliwości, dlaczego więc został wprowadzony?

Można zmienić zdanie

Ideą pomysłu było pozwolenie młodym ludziom na zmianę kierunku po trzech latach. Zdany egzamin licencjacki uprawnia bowiem do przejścia na kierunek pokrewny, by na nim pisać pracę magisterską. W rzeczywistości jednak nie wyglada to tak dobrze – wiele studentów trafia na kierunki, które są dla nich obce, ponieważ nie studiowali ich od początku. Wiele tematów pozostaje dla nich nieznanymi, podobnie jak ludzie, którzy zdażyli już utworzyż zgrane grupy znajomych. Dla innych zmiana kierunku oznacza problemy – konieczność uzupełnienia wiedzy i egzaminów często w tempie przyspieszonym.Zazwyczaj taka iformacja nie zostaje podana przez rejestracją, ale dopiero w czasie roku akademickiego.

pisanie prac magisterskich

Czy jest konieczne?

Pisanie prac licencjakich wobec powyżsych argumentów przeciwko, wydaje się marnotractwem czasu. Mimo tego, że oswajają się z pisaniem, zdobywaniem odpowiedniej bibliografii i obroną pracy, to jednak seminarium oznacza tylko jedno – brak normalnych zajęć. Tak naprawdę pół roku studiów jest podyktowanych egzaminem licencjackim. nie mogą uczestniczyć w innych zajęciach, ponieważ stresują się pisaniem licencjatu.

Powiązane artykuły
Pisanie prac magisterskich nie dla każdego!
Pisanie prac magisterskich nie dla każdego!
Studenci są jedną z bardzo specyficznych grup społecznych. Okazuje się bowiem,... (dalej...)
Droga wiedza
Droga wiedza
Dwudziesty pierwszy wiek wymaga od ludzi aby wiedzieli coraz więcej żeby mogli... (dalej...)
Warto poczytać